Atrakcje Batumi

Park Cudów

Park Cudów – położony przy nadmorskim bulwarze park to hołd złożony cudom współczesnej architektury. Na terenie parku najwyższym obiektem jest Wieża Gruzińskiego Alfabetu o wysokości 130 m. Budowla kształtem przypomina nić DNA, na której umieszczone są wszystkie 33 unikalne gruzińskie literki. Szczyt wieży stanowi przeszklona kula, do której można dostać się panoramicznymi windami. Na wysokości znajduje się punkt widokowy oraz panoramiczna restauracja ze stolikami umieszczonymi na ruchomych platformach. Innym wspaniałym punktem widokowym w okolicy jest diabelski młyn, z którego kabin, z wysokości 55 m. można podziwiać krajobraz Batumi. Obok diabelskiego młynu znajduje się najbardziej rozpoznawalny symbol Batumi – pomnik Ali i Nino zainspirowany książką Kurbana Saida o tym samym tytule, poświęcony miłości Azera do Gruzinki. Innym chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem jest Wieża Czaczy, z fontann której wypływa co prawda woda, natomiast już z dystrybutorów – czacza:) Ponadto, w Parku Cudów znajduje się pochodząca z XIX w. latarnia morska oraz wiele pomników sztuki współczesnej. Park Cudów daje również początek ciągnącej się przez 7,5 km oraz pełnej ciekawych atrakcji Nadmorskiej Promenadzie.

Kolejka linowa

Kolejka linowa – jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna w Batumi. Zbudowane w 2012 roku gondole zabierają turystów na 2,5-kilometrową trasę na maksymalnej wysokości 252 metrów. Podczas jazdy można podziwiać piękną panoramę miasta i wybrzeża. Adres: Gogebashvili St, Batumi.

Czynna w sezonie od godz 11.00 – 24.00.

Bilet w obie strony ok. 2 USD/ 2 EUR/ 5 GEL.

Delfinarium

Delfinarium – jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Batumi. Amfiteatr Delfinarium składa się z 4 sektorów i może pomieścić 703 widzów. Pokazy odbywają się w trzech językach: gruzińskim, angielskim i rosyjskim, i równie mocno fascynują widzów niezależnie od wieku. Co więcej, oprócz czerpania radości z samego obserwowania pokazów można także popływać z delfinami.

Aders: 51 Rustaveli Ave, Batumi.

W sezonie codzienne pokazy.

Wstęp ok 7,5 USD/7,5 EUR/15 GEL

Ogród Botaniczny Batumi

Ogród Botaniczny Batumi – położony jest u wybrzeży Morza Czarnego w miejscu o nazwie Mtswane Koncchii („Zielony Przylądek”) w odległości około 10 km od Batumi. Jest jednym z największych ogrodów botanicznych na całym świecie – jego powierzchnia zajmuje 111 ha i na jego zwiedzanie warto przeznaczyć kilka godzin. Obecnie ogród składa się z dziewięciu sektorów florystycznych: Kaukaz (m.in. kaukaskie lasy tropikalne), Azja Wschodnia, Nowa Zelandia, Ameryka Północna i Południowa, Himalaje, Meksyk, Australia i Morze Śródziemne. Otoczenie tej wyjątkowej przyrody jest idealnym sposobem na naładowanie baterii i spędzenie nawet całego dnia.

Kamienne mosty

Kamienne mosty – cała Adżaria słynie ze średniowiecznych kamiennych mostów o łukowym kształcie, które są obecnie jednym z ważniejszych zabytków regionu. Większość z nich jest datowana na IX-XI w. Najbardziej znane mosty to m.in.: most w Dandalo, Machunceti, Macho, Cchemlara, czy też mosty Czcheri, Furtio (oraz wiele, wiele innych).

Park Narodowy Mtirala

Park Narodowy Mtirala – położony zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Batumi, a dokładniej od jego wschodniej strony. Rosną w nim unikalne gatunki roślin, z których aż kilkanaście charakterystycznych jest wyłącznie dla tego parku, a prawie sto z nich można znaleźć tylko w tej części Gruzji. Park zamieszkiwany jest także przez bardzo rzadkie zwierzęta, takie jak niedźwiedź brunatny, szakal złoty, ryś, orzeł przedni, sęp czarny, salamandra kaukaska i krab słodkowodny. Przebywając tam mamy wrażenie, że znajdujemy się w dżungli, gdyż są tam m.in. rośliny porosłe epifitami, pnie drzew porosłe mchem, orzeźwiający wodospad i jezioro. Do wyboru mamy dwie trasy – lekką (7 km), wiodącą obok jeziora i wodospadu, oraz dłuższą (15 km), nieco bardziej wymagającą.

Gonio

Gonio – znajdujące się nieopodal Batumi miasteczko w I w. n.e. było doskonale ufortyfikowaną twierdzą rzymską. Pokaźnych rozmiarów mury obronne twierdzy i wieże znajdują się w doskonałym stanie po dzień dzisiejszy. Wewnątrz twierdzy działa muzeum, a prace wykopaliskowe na jej terenie prowadzi obecnie polska ekspedycja archeologiczna.

Park Narodowy Maczachela

Park Narodowy Maczachela – jest to transgraniczny park znajdujący się na granicy gruzińsko-tureckiej, przy czym część turecka jest również głównie zamieszkana przez mniejszość gruzińską. Park szczyci się nie tylko przepiękną, dziką przyrodą, ale również wieloma średniowiecznymi kamiennymi mostami, wydrążonymi w skałach winnymi piwnicami oraz fortyfikacjami z czasów II wojny światowej. Region ten słynie również z pszczelarstwa – w większości wsi można kupić u mieszkańców wyśmienity, naturalny miód.

Kobuleti oraz Ureki

Kobuleti oraz Ureki – zaraz po Batumi są to dwa najbardziej znane nadmorskie kurorty Gruzji. Plaża w Kobuleti, w przeciwieństwie do batumskiej, oprócz kamieni usypana jest także piaskiem. Ponadto, do Kobuleti przyciąga turystów pochodząca z VI w. twierdza Petra, która wg legendy została wspomniana przez Rustawelego w epopei „Rycerz w tygrysiej skórze”. Dzieci natomiast najbardziej zainteresuje wybudowany 10 km od Kobuleti, ogromny park rozrywki Firefly, w którym znaleźć można ok. 40 atrakcji. Ureki znane jest również z piaszczystej plaży, wyróżniającej się magnetycznymi czarnymi piaskami, które mają właściwości lecznicze (choroby układu krążenia i zaburzenia nerwowe).

Kolchidzki Park Narodowy

Kolchidzki Park Narodowy – znajduje się nieopodal drugiego co do wielkości portu morskiego w Gruzji – Poti. Park ten jest istną gratką dla botaników oraz ornitologów (tereny te leżą na trasie migracyjnej ptaków z Afryki i z Azji). Ośrodek życia unikalnych gatunków stanowi jezioro Paliastomi, które odcina od morza pasmo wydm. Ponadto, w jeziorze tym żyje kilka gatunków delfinów. Pozostałe tereny parku zajmują bagna i mokradła, dlatego też tereny te najlepiej zwiedzać pontonem po jeziorze oraz rzece Piczori. Popularne są tu również piesze wędrówki z przewodnikiem oraz rajdy konne.

Aquapark ok. 1,5 km – Bulwar Nadmorski. Czynny od czerwca w godzinach 9.00 – 21.00. Całodniowy wstęp do Parku 20 USD/ 20 EUR/ 40 GEL

Muzeum Archeologiczne ok. 3,0 km – 77 Chavchavadze St, Batumi.

Casino International Batumi ok 3,0 km – 40, Rustaveli Ave, Batumi.